Ekonomi

Trafik sigortasında yeni dönem: Hasarlı ve hasarsız sürücü ayrımı başlıyor

Trafik sigortasında önemli değişiklikleri içeren yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Mayıs başı prestijiyle de hayata geçecek. Yeni düzenleme ile 26 milyon araç sahibinin Mayıs ayı başında trafik sigortasına ödeyeceği prim değişecek ve yeni hasar basamağı sistemi uygulamasına geçilecek.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre; Şimdiye kadar sigorta şirketleri, trafik sigortası primlerini her ay bir önceki aya göre yüzde 4,75 oranında artırma hakkına sahipti. 1 Mayıs itibarıyla bu oran yüzde 2’ye düşürüldü. Bu da trafik sigortası primlerinde yıl sonuna kadar yüzde 16’lık artışa tekabül ediyor. Bunun üzerine 1 Mayıs’ta sigorta şirketlerine nisan ayında bir defaya mahsus olmak üzere trafik sigortası primlerini yüzde 5 artırma hakkı verildi. Yani Mayıs’ta yüzde 5 artı yüzde 2 ile yüzde 7’lik bir artış olacak. Haziran ayı itibarıyla trafik sigortası primine her ay yüzde 2 zam yansıyacak.

Noyan’ın yazısında, aracın şahıs adına tescil edilmesi durumunda rastgele bir artış olmayacağını belirterek, ” Geçen yıl ağustos ayında trafik sigortasında yapılan değişiklikle ilk kez kullanım şekline göre özel ve yasal araç ayrımı yapılmış ve buna göre prim artış oranları belirlenmişti. Aracınız şirkete kayıtlı ise trafik sigortasına daha yüksek prim ödersiniz; Kişi adına tescil edilmiş ise ayrıca artış uygulanmaz. Bu uygulama devam ediyor ve gelecekte de devam edecek. Size arabalardan bahsedeyim; Araç şahıs adına kayıtlı ise rastgele bir artış olmayacak ancak firma adına kayıtlı ise trafik priminize yüzde 20 ilave yapılacak. Şirket adına kayıtlı kamyonetler %20, motosikletler %25, minibüsler %2,50, kamyonlar %5 ve otobüsler %5 daha fazla ödeyecek.” söz konusu.

Otomobillerde ise Mayıs ayında bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 5 zam yapılacak, buna aylık yüzde 2 zam yapılacak ve aracın şirkete kayıtlı olması halinde yüzde 20 ilave edilecek; Toplam artış yüzde 27’ye ulaşacak.

mengenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu